a
Yeliz Ayan

Yeliz Ayan

19 Haziran 2021 Cumartesi

  Kurban pazarlarında hareketlilik başladı

  kurban pazarlarında hareketlilik başladı
  1

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  Afyonkarahisar Şuhut ilçesindeki canlı hayvan pazarında yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla hareketlilik yaşanmaya başladı.
  Bayrama yakın pazara ilginin daha da artmasını umut eden üreticiler, yem fiyatlarının kurbanlıkları etkilediğini belirtiyorlar. Büyükbaş hayvan üreticisi Mehmet Ali Coşkun, durgunluktan şikâyet etti. Coşkun, “Biraz durgunluk var. İki hayvanı 8 bin 800 liraya verdik. Bunlar küçük buzağı ve kilo olarak 25-26 lira arasında değişiyor” dedi.
  Bir diğer büyükbaş hayvan üreticisi Mahmut Özoğul ise, konu ile ilgili açıklamalarında, “Satışlar normal. Kurbanlık hayvanlarımız az çok para ediyor, diğer hayvanlar ise para etmiyor. 180 kiloluk bir hayvanın fiyatı 11 ile 12 bin lira arasında değişiyor. Sabah 6,5 gibi pazara geldik. Kurban Bayramı hareketliliği normal olarak var” dedi.
  Üretici Sedat Uçak ise, “İşlerimiz durgun, danalar 11 ile 11 buçuk bin lira arasında geçiyor. 180 kiloluk bir mala 11 ile 11 buçuk lira istiyorlar. Yem pahalı, satış yapamadım bugün” diye konuştu.

  Devamını Oku

  Gençler kiraz hasatına destek verdi

  gençler kiraz hasatına destek verdi
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

   Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin, “Köyde Hayat Var” Projesi kapsamında Korkuteli ilçesinde üreticinin kiraz hasatına destek verildi. Gün boyu süren etkinlikler Yelten Mahallesi’nde “Düğün Hatırası” isimli tiyatronun sahnelenmesiyle sona erdi.
  Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen “Köyde Hayat Var” projesi Korkuteli ilçesinden başladı. Etkinlik kapsamında çiftçi eğitimi, veteriner hekim desteği, fide dağıtımı, tarımsal sulama etüt çalışmaları yapıldı. Kiraz hasadı, konser ve tiyatro gösterimi gerçekleştirildi.

  Gençler hasatta
  Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Spor Kulübü Kız Basketbol Takımı ürünler dalında kalmasın diyerek “Gençler Hasatta” etkinliğine katıldı. ASAT’lı basketbolcular Korkuteli’ne bağlı Yeşilyayla Mahallesi’nde bulunan çiftçi Tevfik Genç’in bahçesinde kiraz toplayarak, iş gücü desteği sağlarken, dayanışma duygusuna dikkat çekti. Antalya Büyükşehir Belediyesi AR-GE Proje Şube Müdürü Deniz İlaslan Çürek de suyun çiftçiler için önemini anlatarak kuraklık ile mücadele, hasat yapılırken nelere dikkat edileceği gibi konularda eğitim verdi.

  AŞT kahkahaya boğdu
  Antalya Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenen ”Düğün Hatırası” isimli köy seyirlik oyunu Yelten Mahallesi’nde sahnelendi. Aylin Arslan ve İkbal Acun’un yazdığı oyun Yelten Dallar Ortaokulu bahçesini dolduran vatandaşları kahkahaya boğdu. Yerel sanatçıların yer aldığı konserde ise Yeltenliler eğlenceli vakit geçirdi. Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından etkinlik sonunda Yelten sakinlerine 20 bin adet çilek fidesi dağıtımı gerçekleştirildi.

  Kaynak: İHA

  Devamını Oku

  Yerli tohum buğdayda yüksek verim

  yerli tohum buğdayda yüksek verim
  5

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  Türkiye’nin en büyük işletmesi Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM) Muğla’nın Dalaman ilçesinde bulunan 34 bin dekar arazisinin yaklaşık 10 bin dekarına buğday ekildi. Olgunlaşıp başak veren ekinlerin biçerdöverlerle hasadı tamamlandı.

  Pazar talebine uygunluğu onaylanan ürün tarlada ayrıştırıldıktan sonra işletmedeki hayvancılıkta kaba yem olarak değerlendirilen arta kalan bitki sapları da makineler yardımıyla balyalandı.

  TİGEM Dalaman İşletme Müdürü Adem Kalaycı, Dalaman TİGEM arazilerinde iyi bir yıl geçirdiklerini söyleyerek şunları kaydetti;

  TİGEM’in ana misyonu kaliteli, sertifikalı tohum üreterek, damızlık hayvan üreticiliği ve gen kaynaklarını korumaktır. Yaklaşık 10 bin dekar alanda hububat hasadımızı gerçekleştirdik. Bu yıl 3 çeşit buğdaydan yaptığımız hasatta verimimiz geçen yıldan yüzde 15 daha iyi gerçekleşti. Hem dekara verim olarak hem rekolte olarak iyi bir hasat sezonu geçirdik. Bu yılki hasattan yaklaşık 5 bin 200 ton buğday elde ettik.

  Dalaman İşletmesinde 33 bin 600 dekar tarım arazisi bulunuyor. Öncelikli faaliyet alanları sertifikalı hububat tohumu, narenciye üretimi ile büyükbaş hayvan, süt sığırı üretimidir. Buğday sapları çiftçilerin hayvancılıkta kullanacağı kaba yem olarak tüketime sunuluyor.

  “Dekara yaklaşık 550-600 kilogram arasında ürün elde ettik”

  Dalaman TİGEM Ziraat Mühendisi Serdar Baki ise TİGEM arazilerinde bu yıl yerli tohumlardan “Cumhuriyet 75”, “Kayra” ve “Ziya Bey 98” çeşitlerindeki buğdayın hasadının yapıldığı söyledi.

  TİGEM Dalaman Tarım İşletmesi Müdürlüğünde buğday üretiminin yanında, yağlık ayçiçeği, dane mısır, fiğ, yonca ve narenciye üretimi de yapıldığına işaret eden Baki, şöyle konuştu:

  Cumhuriyet 75 çeşidimiz bölgede bulgur ve aşurelik bulgur olarak çok talep edilen yerli bir çeşit. Ziya Bey 98 ise ekmeklik buğday çeşidi olup rekoltesi ciddi anlamda yüksek. Kayra ise yeni ekilişine başlamış olup birinci sınıf kaliteli kırmızı ekmeklik bir ürün. Tarım arazilerimizde dekara yaklaşık 550-600 kilogram arasında ürün elde ettik. Mahsulden aynı zamanda 4 bin ton buğday tohumu da üreterek bunu bölgemizde bulunan çiftçilere bayiler aracılığıyla dağıtımını yapacağız.

  Devamını Oku

  Soya fasulyesi bu yılki kazançlarını sildi

  soya fasulyesi bu yılki kazançlarını sildi
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  Soya fasulyesi iyileşen hava koşulları ve ABD hükümetinin biyoyakıt politikasının boğa piyasasını sonlandırmasıyla bu yılki kazancını sildi.

  Soya fasulyesi bu sene Mayıs ayının ortasına kadar yüzde 27 yükselerek 2012’de Chicago’da gördüğü zirve seviyeyi aştı. Küresel tarım bölgelerinde kötü hava koşulları, Çin’de artan ithalat gibi faktörlerle tarım piyasalarının neredeyse tamamında ralli yaşanmıştı.

  Chicago’da soya fasulyesi fiyatları yüzde 2.8 kadar düşüşle bushel başına 13.055 dolardan işlem gördü. Mısır fiyatları bugün yüzde 4.1 gerileyerek Mart’tan beri en düşük seviyeye inerken soya fasulyesi yağı da bu hafta yüzde 15 civarında düştü. Kahve ve şeker fiyatları da düşüşte…

  Yaşanan bu düşüşlerin market raflarına da yansıyarak küresel gıda enflasyonu endişelerini azaltabileceği belirtiliyor.

  CHS Hedging bir notunda düşüşe dair “soya fasulyesi hava koşulları ve düşük biyoyakıt hedefleri konabileceği endişesiyle düşüyor” ifadesini kullandı.

  Devamını Oku

  Türkiye’nin ilk tescilli siyez buğdayları üretilecek

  türkiye’nin ilk tescilli siyez buğdayları üretilecek
  2

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  HEKTAŞ, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından tescillenen Türkiye’nin ilk tescilli siyez buğdayları Ata Siyez ve Mergüze’nin satış haklarını 5 yıllığına devraldı.

  Şirket, biyolojik özellikleri nedeniyle rakım ve nem ihtiyacına en uygun bölge olan Kastamonu ve civarında üretilecek olan siyez buğdaylarının tohumlarını, 2023 yılında satışa sunmaya hazırlanıyor.

  Genetik olarak dünyanın ilk buğdayı olarak da kabul edilen siyez buğdayı, Anadolu topraklarında 12 bin yıldır genetiğini koruyor. Kromozom sayısı 14 ve yüzde 100 orijinal olan buğdaylar, genetiği değiştirilerek kromozom sayıları 42 ve 48’e çıkarılan mevcut modern buğdaylardan ayrışıyor.

  Hititlerin “zız” olarak adlandırdığı siyez buğdayının tarihi, dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğu Göbeklitepe’ye kadar dayanıyor.

  Çeşit saflığı tam olan tescilli siyez buğdayları Ata Siyez ve Mergüze, yüksek çimlenme kabiliyeti ve ıslah edilmiş olması sebebiyle üreticilere sayısız fayda sunuyor.

  Devamını Oku

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.