a
  • Çiftçi TV
  • Tarım
  • Karabük’te atıl durumdaki 350 dekar tarım arazisine ayçiçeği ekildi

Karabük’te atıl durumdaki 350 dekar tarım arazisine ayçiçeği ekildi

Karabük'ün Eskipazar ilçesinde tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla atıl durumdaki 350 dekarlık tarım arazisinde ayçiçeği ekimi yapıldı.

Karabük’ün Eskipazar ilçesinde tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla atıl durumdaki 350 dekarlık tarım arazisinde ayçiçeği ekimi yapıldı.

Ayçiçeği tohumları, Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen Milli Tarım Projesi kapsamında İmanlar köyünde atıl durumdaki 350 dekar alanda yüzde 75 hibe tohum desteğiyle toprakla buluşturuldu.

Ayrıca, bitkisel üretimi daha kolay hale getirmek için alet ve ekipman konusunda İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce pnömatik ekim mibzeri ve ara çapa makinesi alımı gerçekleştirilerek çiftçilerin hizmetine sunuldu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık, gazetecilere, atıl tarım arazilerinin Milli Tarım Projesi kapsamında üretime kazandırılmasının hedeflendiğini söyledi.

aycicegi

İmanlar köyünde 350 dekar arazide ayçiçeği ekimini gerçekleştirdiklerini belirten Ayvalık, “Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüzün desteğiyle çiftçilerimize hububat ve yem bitkisi tohumları başta olmak üzere birçok üründe destek sağlayarak tohum açığımızı kapatmış olduk. Bu yıl da üreticilerimizin talebi doğrultasında alternatif ürün deseni için yeni projeler geliştirerek 100 dekar alanda kuru fasulye ve 350 dekar alanda ayçiçeği ekimi için tohum desteği sağlamış olduk.” diye konuştu.

Ayvalık, pnömatik ekim mibzeri ve ara çapa makinesi alımı gerçekleştirerek Karabük’e kazandırdıklarını dile getirerek, “Amacımız, atıl tarım arazilerini 2021 yılı için yüzde 5 oranında azaltmak ve üretime kazandırmak. Bu kapsamda özellikle sonbahar ekimi için hububat tohumlarını üreticilerimize dağıtarak atıl durumdaki tarım arazilerinin değerlendirilmesi üzerinde çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

TMO, patates ve soğan üreticilerine 25 milyon liralık ödeme yaptı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x