a

Tüm hayvancılık sektörü sorguma evet diyor

Günümüzün popüler ürünü olana sorgum en büyük gelişme potansiyeline sahip önemli hububatlar Arasında yer alıp hayvan yemi olarak da kullanılmaktadır.

Günümüzün popüler ürünü olana sorgum en büyük gelişme potansiyeline sahip önemli hububatlar arasında yer alıp hayvan yemi olarak da kullanılmaktadır.

Afrika ve Asya’da yüzyıllardan beri temel besin kaynağı olan, ABD’de de kendini kabul ettiren sorgum bereketli, verimli ve dayanıklı ürünlere aç olan eski kıtanın tarım dünyasını cezbetmiştir.

1187284647

Az su kullanımı çok verim 

Kurak koşullarda bile kendisine daha yüksek bir fotosentez verimi sağlayan emme mekanizması ve topraktaki suyu ve besinleri daha etkin bir şekilde almasını ve kullanmasını sağlayan yoğun ve derin kök sistemi sayesinde sorgum çok az su isteyen bir üründür.

Girdi açısından çok iştahlı değildir

Çiftçilerimizin sorgumu tercih etmesinin önemli sebeplerinden biri ise, topraktaki gübreyi etkin bir şekilde kullanabildiğinden sırgum gübre girdisine ihtiyaç duymamaktadır. Ayrıca, hastalık ve zararlılara fazla maruz kalmadığından bitki sağlığı ilaçlamalarına de pek ihtiyaç duymamaktadır. Pastanın üzerindeki çilek: birbirini takip eden ekinler arasında yer alması parazit döngüsünü kestiğinden münavebelerde antiparazit görevi görmektedir.

536252256

Günümüzün popüler hayvan yemi

Sorgun üreticilerin güvenle kullanabileceği verimli tahıllar arasında olup bunun yanı sıra hayvanlar için de ciddi avantajlara sahip bir yemdir.

Mısır ve buğdayla benzer bir kimyasal bileşime sahiptir ancak mısırdan daha yüksek bir protein oranı ve buğdaydan daha yüksek bir enerji değeri sunmaktadır ve tanen içermemektedir. Dolayısıyla sorgum çoğu çiftlikte verilen yemlere dâhil edilebilir.

Kümes hayvanlarında ise;

Ortalama enerji değeri 3 730 kkcal/kg MS’tir, yeme karıştırma oranı ortalama %15 olup (tüm tür ve aşamalar dâhil olmak üzere) %40’a kadar çıkabilir.

Günümüzün popüler ürünleri arasında gösterilen sorgum, her alanda çiftçilerimizin yanında olup, fazla su istememesi, verimliliği, çeşitliliği, teknik işlemlerin kolaylığı, sayesinde çiftçilerimin yüzünü güldürmektedir.

0 0 0 1 0 1
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Vanlı hayvan sahiplerine küpe affı müjdesi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 1 0 1

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.