a

Zeytin yaprağında tarım ilacı kalıntısına dikkat

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu, yaygın olarak tüketilen bitkisel ürünlerden zeytin yaprağında tarım ilacı kalıntısına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu, yaygın olarak tüketilen bitkisel ürünlerden zeytin yaprağında tarım ilacı kalıntısına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.


Kilis Zeytin Araştırma ve Geliştirme Derneği (KİZADER) Başkanı ve Kilis 7 Aralık Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu, korona virüs pandemisi nedeniyle bitkisel ürünlere talebin arttığını, gerek korona virüsten korunmada gerekse tedavi aşamasında zeytin yaprağının oldukça popüler hale geldiğini belirtti.
Prof. Şekeroğlu, zeytin yaprağı ile ilgili olarak 2009 yılından bu yana çalıştıklarını, Anadolu Kliniği Tıp Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan “Korona virüs Pandemisi ve Türkiye’nin Bazı Şifalı Bitkileri” başlıklı makalelerinde zeytin yaprağı konusunda en güncel bilimsel çalışmaları derlediklerini belirterek, “2000’li yıllarda bileşimindeki Oleuropein maddesinin antiviral özelliğinden dolayı Amerika’da tescillenen zeytin yaprağının aslında ölümsüz ağaç olarak bilinen zeytin ağacının doğal yaşam iksiri, hastalık ve zararlılara karşı kuvvetli bir kalkanı olduğu biliniyor” dedi.

Prof. Dr. Şekeroğlu, “Çay olarak tüketilecek zeytin yapraklarının da tarım ilacı kalıntısı olmayan ürünler olması gerekiyor. Özellikle nemli iklimlerde yetişen, kimyasal gübre ve tarım ilacı kullanılan zeytin ağaçlarından toplanan zeytin yapraklarının tüketilmemesi gerekiyor. Özellikle yoğun zeytin tarımı yapılan batı bölgelerimizde, zeytin sineği, kabuklu biti, zeytin güvesi, zeytin karakoşnili, zeytin fidantirtili, zeytin pamuklu koşnili, 12. zeytinde filiz kiran, zeytin kizilkurdu, zeytin çiçek sap sokani, zeytin kirlangiç böceği, zeytin kurdu ve zeytin yara koşnili gibi pek çok zararlısı bulunan zeytin ağacında bu zararlılarla mücadelede farklı kimyasal tarım ilaçlarının kullanılıyor” dedi.

Kaynak: İHA

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Tavsiye ile istiridye mantarına yöneldi, köyünde yıllık 16 ton kapasiteli tesis açtı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x