a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • PTT, ödeme emrini 64 gün sonra ulaştırınca çiftçiler icralık oldu

PTT, ödeme emrini 64 gün sonra ulaştırınca çiftçiler icralık oldu

Bursa'nın İznik ilçesine bağlı Müşküle Köyü Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi'ne ait sulama pompa istasyonun elektrik borcu nedeniyle dağıtım şirketi çiftçiye, PTT yoluyla önce borç ödeme emri ardından icra tebligatı gönderdi.

Bursa’nın İznik ilçesine bağlı Müşküle Köyü Tarımsal Kalkındırma Kooepratifi’ne ait sulama pompa istasyonun elektrik borcu tebliğini 64 gün sonra ulaştıran PTT yüzünden köylüler icralık oldu. Tarlalarına su basan pompa istasyonun da elektriği kesildi.

“elektriği kesildi mağdur oldular”

Müşküleli çiftçiler PTT’nin kendilerine geç ulaştırdığı borç tebligatı yüzünden icra şoku yaşıyor. CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Köylünün ciddi bir elektrik borcu sorunu var. Tebligatların yanlış ve geç yapılmasından dolayı köylülerin elektriği kesiliyor ve yöre halkı mağdur ediliyor. Bu haksız uygulamanın biran önce son bulması için yetkilileri bir kez daha göreve çağırıyoruz” dedi.

ptt2 1

“çiftçiye 2,5 ayda aynı günde geldi”

Müşküleli çiftçinin PTT’nin yanlışı yüzünden cezalandırıldığını dile getiren Orhan Sarıbal şöyle konuştu; Elektrik dağıtım şirketinin köylüye gönderdiği belge 6 Kasım 2020’de PTT’den yola çıkmış. Köye varış tarihi 8 Ocak 2021 tam 64 gün sonra ulaşmış. Elektrik kurumu çiftçiden alacağına dair bir ihbarname gönderiyor diyor ki; sizin borcunuz var, ödemezseniz işlem yapacağız diyor. Fakat bu yazı çiftçiye tam 64 gün sonra geliyor. O tebligattan sonra bu defa da icra işlemi ile ilgili olarak bir yazı daha gönderiliyor kooperatife, bu belgenin gönderilme tarihi ise 2 Aralık 2020 yani 36 gün sonra ulaşıyor. Şirketin ihbarı, ilgili yazının devamı ve icra kağıdı hepsi 2,5 aylık süreçte çiftçiye aynı günde geliyor.”

“PTT’nin ciddi bir kusuru var”

PTT’nin adeta çiftçiyi cezalandırdığını söyleyen Orhan Sarıbal, “Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin bir talebi var. Özellikle Limak yetkililerine, ortada PTT’nin ciddi bir kusuru ve hatası var. Köylüyü kimsenin cezalandırmaya hakkı yok. Çiftçi elbette borcunu ödeyecek. Ama bir kurumun hatası yüzünden cezalandırılması doğru değil. Zar zor ödediği elektrik parası üzerine birde avukatlık ve takip ücreti yüklenerek yarın faiz diyecekler. Çiftçi bunun altından kalkamaz” ifadelerini kullandı.

“borcumuz borç fakat icra niye”

Müşküle Köyü Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi Başkanı Turan Yılmaz, “Yaz ayında yaptığımız sulama dan dolayı Limak Elektrik Dağıtım Şirketi’ne belirli bir borcumuz vardı. Bilindiği üzere pandemiden dolayı geciken bir borcumuz oldu. Ancak, gönderilen tebligatlardan hiç birinden haberdar olamadık. 64 gün sonra elimize ulaşan tebligat ile bunların hepsini ödemek zorunda bırakıldık. Borcumuz borç evet ödeyeceğiz. Fakat bu icra da neyin nesi. Hükümetten bu konuda yardım istiyoruz” diye konuştu.

“iktidardan çektiğimizi virüsten çekmedik”

Kooperatif ortağı çiftçi Cengiz Sargın da, “Bu iktidardan çektiğimizi virüsten çekmedik. İktidar çiftçiye çok büyük darbe vurdu. Elektrik kesmekte ne oluyor” diyerek tepki gösterdi.

Kaynak:Sözcü

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

İnek sütü miktarı yüzde 1,2 arttı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x