a

Kuzular yayla yolculuğu öncesi mezraları doldurdu

Kış boyunca ağılından pek dışarı çıkamayan küçükbaş hayvanlar havaların ısınmasıyla birlikte yeşillenen çayırda yayılmaya başladı.

Kış boyunca ağılından pek dışarı çıkamayan küçükbaş hayvanlar havaların ısınmasıyla birlikte yeşillenen çayırda yayılmaya başladı. Trabzon’un Düzköy ilçesinde yayla öncesi mezrada otlayan koyun ve kuzuların havadan çekilen görüntüleri doğayla iç içe olan güzelliğini gözler önüne seriyor.


İlçeye bağlı Gürgendağı mevkiinde, yayla yolculuğu öncesi hayvanlarını mezrada otlatan Özkan Kuru yaklaşık 8 yıldır çobanlık yaptığını belirterek kendileri için en tehlikeli anın sisli havalar olduğunu söyledi. Sisli havada sürünün şaşırıp sağa sola gitmesiyle birlikte özellikle kurtların saldırısına uğrayarak telef olabileceğini ifade eden Kuru, en büyük yardımcısının köpekler olduğunu söyledi.

kuzu


Yörede hayvancılıkla uğraşanların bazıları şimdiden yaylaya çıktığını belirten Kuru, “Yayla zamanına artık çok kısa bir süre kaldı. Bazıları yaylaya gitti, biz de nasipse bayramda çıkacağız. Yayla öncesi hayvanlarımızı otlatıyoruz. Havalar ısınıp otlar yeşermeye başladığında hayvanlarımızı dışarı çıkartıyoruz. Sabah çıkartıp akşam saatlerinde geri dönüş yapıyoruz. Yaklaşık 8 yıldır bu işi yapıyorum. Sürüde 10 günlük kuzular var. Sürüdeki hayvanlar hepsi beni tanıyor, ‘gel’ desem geliyor, ‘git’ desem gidiyor” dedi.

Kaynak: İHA

1 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Engebeli arazilerin vazgeçilmezi “karasaban”

HIZLI YORUM YAP

1 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.