a
  • Çiftçi TV
  • Tarım
  • Basınçlı sulama sistemine geçip 4 bin dönüme ayçiçeği ekti, gören Trakya zannetti

Basınçlı sulama sistemine geçip 4 bin dönüme ayçiçeği ekti, gören Trakya zannetti

Tunceli’de geçen sene ilk defa bin dönüm alana ayçiçeği eken bir girişimci, basınçlı sulama sistemine geçilmesi ile ekili alanını 4 bin dönüme çıkardı. Rengarenk bir görünüme kavuşan ova, Trakya bölgesini andırdı.

Tunceli’de geçen sene ilk defa bin dönüm alana ayçiçeği eken bir girişimci, basınçlı sulama sistemine geçilmesi ile ekili alanını 4 bin dönüme çıkardı. Rengarenk bir görünüme kavuşan ova, Trakya bölgesini andırdı.


Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar Ovasında geçen sene bin dönüm alana ilk defa ayçiçeği eken çiftçi Bülent Açıkgöz, bu yıl basınçlı sulama sisteminin aktif hale gelmesiyle ekili alanını 4 bin dönüme çıkardı. Ülke genelinde kuraklıkla mücadele edilirken, Açıkgöz kuraklıktan hiç etkilenmedi. 2 bin dönümünü yağlık ve geri kalınını çerezlik ayçiçeği eken Açıkgöz, suyla beraber ürünün verimin arttığını belirtti. Binlerce dönüme ekilen Ucu bucağı görünmeyen devasa ayçiçeği tarlası ise Trakya bölgesini andırdı.

aycicegi55


Her yıl olduğu gibi bu yılda hız kesmeden yine üretime devam ettiğini kaydeden Açıkgöz, “Geçen yıl bin dekar alanda ayçiçeği üretimi gerçekleştirmiştik, bu yıl bunu 4 bin dekara çıkardık. Bunu da bölgemize gelen basınçlı sulama sistemlerinin aktif hale gelmesiyle yaptık. Daha önce su yoktu. Valime bölge çiftçiler ve kendi adıma çok teşekkür ediyorum. Büyük özveri göstererek bölgeye suyu verdiler. Kurak bir mevsim yaşıyoruz. Böyle bir mevsimde suyun önemi çok büyük. Bölgemizdeki arazilerin büyük bir bölümü sulanıyor” dedi.

aycicegi

“Bu yıl sulu tarım olmasaydı çiftçi, kuraklıktan çok büyük etkilenecekti”
Suyla beraber verim ve kalitenin daha da arttığını vurgulayan Açıkgöz, “Güzel şeyler olacağını düşünüyoruz. Biz çekirdek üretimi yaptık. Kurak olmasından dolayı arıcılarımız vardı ve sıkıntılı bir sezon geçiriyorlardı. Onları davet ettik. Onlar gelecek ve arılarını getirecek. Polen alacaklar, hem bizim çiçeklerimiz tozlanacak. Yaklaşık 150 tarım işçisine bir ay boyunca istihdam sağladık. Tohumu toprağa ektikten sonra sonuna kadar her alanda ve anında istihdam oluyor. Toprakla uğraşmak ve üretim yapmak güzel. İnşallah daha da güzel şeyler yapacağız. Bu yıl sulu atarım olmasaydı çiftçi, kuraklıktan çok büyük etkilenecekti” diye konuştu.

4 6 0 1 2 3
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku
Faruk Mıstıklar
Faruk Mıstıklar
16 gün önce

Bülent açıkgöz seni kutluyorum verdiyin emellerinde dolayı seni kutluyorum bende bir çiftçi ola-rak su demek hayat demek tekirdag ayçiçeğin bel kemiği ama şu yok ALLAH ne verirse sana kolay gelsin

Hayri kuru
Hayri kuru
14 gün önce

ÇOK GÜZEL İŞLER BİZ ÜLKE OLARAK ÜRETMEMİZ LAZIM YURT DIŞINDAN İTHALLE ÜLKEMİZİ FAKİRLEŞTİRİYORUZ ÇOÇUKLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN ÜRETMELİYİZ

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sıradaki haber:

Dalında 2 lira, pazarda 15 lira

HIZLI YORUM YAP

4 6 0 1 2 3

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x